Track & Field

BMC Champion – Records

1 Girls 100 Meter Hurdles Large 17.10 5/11/2016 Ally Tweedy – Indian Creek MS

2 Girls 100 Meter Hurdles Small 16.31 5/10/2011 Monica Riguad – Catholic Central

3 Boys 110 Meter Hurdles Large 18.20 5/11/2016 Garret Cesario – Buckeye Local MS

4 Boys 110 Meter Hurdles Small 17.00 5/9/2011 Sung Buk Yoo – Linsly

5 Girls 100 Meter Dash Large 13.20 5/11/2016 Abigail Myers – Oak Glen MS

6 Girls 100 Meter Dash Small 12.88 5/9/2015 Kenadee Wayt – Linsly

7 Boys 100 Meter Dash Large 11.78 5/8/2013 Donavan Spencer – Weir

8 Boys 100 Meter Dash Small 11.50 5/11/2016 Bakari Adderley  – Linsly

9 Girls 1600 Meter Run Large 5:47.2 5/11/2016 Sloane Lewis – Indian Creek MS

10 Girls 1600 Meter Run Small 5:47.21 5/9/2015 Ireland Wayt – Linsly

11 Boys 1600 Meter Run Large 5:13.30 5/11/2016 Levi George – East Liverpool MS

12 Boys 1600 Meter Run Small 4:58.40 5/11/2016 Patrick Kuebleer – Bishop Mussi

13 Girls 4×100 Meter Relay Large 55.50 5/8/2012 Weir – Weir

C.Peachey, s. Cummins, N. Chappell, M. Jones

14 Girls 4×100 Meter Relay Small 55.80 5/8/2012 Catholic Central – Catholic Central

  1. Tibault, E. Byers, C.Pieniazek, H.Ondos

15 Boys 4×100 Meter Relay Large 50.10 5/11/2016 Beaver Local MS

Jacob Braham, Jacob Kane, Dante Ditri, Tanner Johnston

16 Boys 4×100 Meter Relay Small 50.84 5/8/2013 Toronto – Toronto

  1. Tice, D. Zdinak, J. Keenan, T. West

17 Girls 400 Meter Dash Large 1:01.90 5/11/2016  Aimyia Dudley – Indian Creek MS

18 Girls 400 Meter Dash Small 1:01.89 5/9/2015 Kenadee Wayt – Linsly

19 Boys 400 Meter Dash Large 55.50 5/11/2016 Logan Davis _ Indian Creek MS

20 Boys 400 Meter Dash Small 55.30 5/11/2016 Max Camiletti – Wellsburg

21 Girls 4×200 Meter Relay Large 2:01.40 5/11/2016 Harrison Central MS

Dahlia Shoup, Danyel Beadling, Jenna Easlick, Kenna Mizer

22 Girls 4×200 Meter Relay Small 2:00.41 5/8/2013 Catholic Central – Catholic Central

  1. Pieniazek, M.Sollom, B.Bertoia, S. Mirabella

23 Boys 4×200 Meter Relay Large 1:44.53 5/8/2013 Indian Creek – Indian Creek

  1. Throkmorton, G. Wade, S. Powers, T. Harton

24 Boys 4×200 Meter Relay Small 1:46.81 5/8/2013 Follansbee – Follansbee

M.Purtlebaugh, Z.Sacripanti, J.Chandler, D.Jenkins

25 Girls 200 Meter Hurdles Large 31.80 5/11/2016 Ally Tweedy – Indian Creek MS

26 Girls 200 Meter Hurdles Small 30.94 5/10/2011 Ashley Borsch – Springfield

27 Boys 200 Meter Hurdles Large 28.20 5/8/2010 Kaulin Wells – East Liverpool

28 Boys 200 Meter Hurdles Small 28.99 5/8/2013 Shaun Logsdon – Harrison Central

29 Girls 800 Meter Run Large 2:32.60 5/11/2016 Sloane Lewis – Indian Creek MS

30 Girls 800 Meter Run Small 2:27.93 5/9/2015 Ireland Wayt – Linsly

31 Boys 800 Meter Run Large 2:17.40 5/11/2016 Nick Woodyard – East Liverpool MS

32 Boys 800 Meter Run Small 2:14.86 5/10/2011 Preston Collins – Stanton

33 Girls 200 Meter Dash Large 27.77 5/8/2013 Madison Smith – Indian Creek

34 Girls 200 Meter Dash Small 27.18 5/9/2015 Kenadee Wayt – Linsly

35 Boys 200 Meter Dash Large 24.32 5/11/2012 Clarence Bennet – Weir

36 Boys 200 Meter Dash Small 24.60 5/11/2015 Bakari Adderley – Linsly

37 Girls 4×400 Meter Relay Large 4:33.90 5/11/2016 Indian Creek MS

Sloane Lewis, Autumn Foust, Abby Copeland, Aiamyia Dudley

38 Girls 4×400 Meter Relay Small 4:36.61 5/9/2015 Linsly – Linsly

M Campsey, E Ridenhour, E Campsey, I Wayt

39 Boys 4×400 Meter Relay Large 4:00.70 5/11/2016 Oak Glen MS

Dakota Holbrook, Matthew Wright, Cameron Reed, Seth Mozingo

40 Boys 4×400 Meter Relay Small 3:58.50 5/8/2012 Harrison Central – Harrison Central

  1. Arborgast, I. Saho, M. Hall, B. Porter

41 Girls Shot Put Large 32-08.00 5/11/2016 Emma Ludwig – East Liverpool MS

42 Girls Shot Put Small 39-02.00 5/11/2010 Desarah Berry – Harrison Central

43 Boys Shot Put Large 42-00.50 5/9/2011 William Larch – Weirton MS

44 Boys Shot Put Small 43-00.50 5/9/2011 Stone Romano – Catholic Central

45 Girls Discus Throw Large 95-11 5/8/2013 Lindsay Baker – East Liverpool MS

46 Girls Discus Throw Small 80-11 5/9/2015 Faith Snider – Edison

47 Boys Discus Throw Large 106-10 5/11/2016 Noah Horvath – Follansbee MS

48 Boys Discus Throw Small 139-05 5/7/2013 Brennon Conroy – Linsly

49 Girls High Jump Large 5-03.00 5/7/2013 Camryn Jarrett – Beaver Local MS

50 Girls High Jump Small 5-00.00 5/11/2010 Katelyn Pollock – Sprinfeild

51 Boys High Jump Large 5-09.00 5/7/2011 William Larch – Weirton MS

52 Boys High Jump Small 5-07.00 5/8/2012 Tony Barber – Catholic Central

53 Girls Long Jump Large 15-09.00 5/11/2016 Skye Stokes _ East Liverpool MS

54 Girls Long Jump Small 15-04.00 5/11/2016 Yazmin Williams – Wellsburg

55 Boys Long Jump Large 17-03.00 5/8/2012 Kameron Davis – Weirton MS

56 Boys Long Jump Small 18-08.50 5/9/2015 Justin Hartzell